Feltérképeznék és felújítanák Temesvár szebb időket megélt épített örökségét. A polgármesteri hivatal több évtizedes halogatást akar most bepótolni, a műemlék épületek és a történelmi városközpontban található ingatlanok felújításába az Országos Örökségvédelmi Intézet is besegít.
Szebb napokat is megélt. Temesvár belvárosában számos leromlott állapotú ingatlan vár felújításra • Fotó: Facebook/Agenția pentru Dezvoltare Regională Vest – ADR Vest
Mentőövet jelenthet Temesvár évtizedek óta elhanyagolt épített örökségének, hogy a helyi önkormányzat támogatná a műemlék épületek és a történelmi városközpontban található ingatlanok rehabilitációját. A polgármesteri hivatal bejelentése szerint
együttműködési megállapodásra lépnek a Temes megyei művelődési igazgatósággal, hogy mérje fel a bánsági város értékes épített örökségét, hogy utána figyelmeztetni lehessen a tulajdonosokat kötelezettségeikre.
A polgármesteri hivatal bejelentése szerint a megyei intézménnyel tervezett megállapodást következő ülésén hagyja jóvá a helyi képviselő-testület, eszerint az igazgatóság a műemlékek azonosító száma mellett azok állapotát is feltárja.
A városháza a saját archívumában található adatokkal segíti a munkát, többek között a saját ingatlanjaira vonatkozóan, számolt be az Agerpres. A városvezetés a tulajdonosokat is segítené a felújításban, ingyen tanácsadást biztosít számukra a műemlék-felújítással foglalkozó irodán keresztül.
• Fotó: Facebook/Patrimoniul Timișoarei
Bőven akad tennivaló
Temesvár valódi múzeumnak is tekinthető kiterjedt épített öröksége miatt, a hírügynökség szerint
a bánsági városban mintegy 14 000 történelmi épület található, ezek állapota azonban vészesen leromlott az elmúlt évtizedekben.
A pusztulás egyaránt tulajdonítható a hatóságok nemtörődömségének és a tulajdonosok pénztelenségének, melyek nyomán az értékes belvárosi épületek egy része romhalmazzá vált, és már nem menthető meg.
Sorin Vlad Predescu, a megyei művelődési igazgatóság vezetője 2015-ben az Agerpresnek úgy nyilatkozott, hogy a város épített örökségének 10 százalékát már nem lehet megmenteni, annyira leromlott. Az igazgató szerint a műemlékek zöme három városrészben – Belváros (Cetate), Gyárváros (Fabric) és Józsefváros (Josefin) – található, ezek közül csak a védett övezetnek minősülő belvárosi épületeken hajtottak végre kisebb-nagyobb beavatkozásokat.
A műemlékek zöme egyébként bécsi mintára barokk stílusban épült, de a városban jelentős szecessziós ingatlanok is találhatók.
• Fotó: Facebook/Patrimoniul Timișoarei
Besegít az örökségvédelmi intézet
A polgármesteri hivatal a napokban tette közzé Facebook-oldalán, hogy a műemlékek felújításába az Országos Örökségvédelmi Intézet is besegít, az országos intézmény az Európa Kulturális Fővárosa 2023 projekt kapcsán egymillió lejt fordít Temesvár épített örökségének védelmére.
A pályázatra legtöbb 100 000 lejt igénylő projektekkel lehet jelentkezni,
és a következő munkálatokra lehet pénzt kérni: tetőszerkezet javítása, esővíz-elvezető rendszer felújítása, külső és belső felújítás, történelmi díszek javítása, külső asztalosmunka javítása. Pályázni február elsején 16 óráig lehet.
A felújítási munkálatokban a polgármesteri hivatal járna elöl jó példával, december végén ugyanis bejelentette, hogy nekilát az egyik tulajdonában lévő leromlott belvárosi épület helyreállításának. Hangsúlyozták, hogy a felújítási folyamat során tiszteletben tartják a műemlék épület eredeti arculatát és a környék építészeti jellegét, valamennyi díszítőelemet felújítják, kijavítják és a színválasztás sem tér majd el az ingatlan hagyományos stílusától.
Temesvár vezetése már régóta tervezgeti a leromlott épített örökség helyreállítását, de Nagyváraddal és Kolozsvárral ellentétben eddig nem történt látványos változás, csupán az épületeiket elhanyagoló tulajdonosok többszöri megadóztatásáig jutottak, a homlokzatfelújítási program akadozott.
Műemlék-felújítás terén a nagyváradi önkormányzat a követendő példa, melynek több éve beindított homlokzatfelújítási programja kezd beérni, ennek keretében a történelmi belváros számos értékes épülete, szecessziós palotája újult meg.
• Fotó: Facebook/Patrimoniul Timișoarei
A temesvári épített örökség lepusztításához az is hozzájárult, hogy az 1990–2000-es években a bánsági városban kiterjedt ingatlanmaffia működött, mely a legértékesebb belvárosi műemlék épületekre vetette ki hálóját, lepusztította azokat, hogy ezáltal elűzze a lakókat, és teljes egészében megkaparintsa az értékes épületeket.
Pap Melinda
2022. január 10., 11:41
Beszélgetés
Hozzászólás jelenleg nem lehetséges.