//
most olvassa...
Politika

Iohannis: a NATO-nak gyors és határozott választ kell adnia minden kihívásra és fenyegetésre – Krónika

Együtt látogatott el szerda délelőtt a Fekete-tenger közeli Mihail Kogălniceanu melletti légitámaszpontra Klaus Iohannis román elnök, Nicolae Ciucă miniszterelnök, valamint Alexander De Croo belga államfő.

A Mihail Kogălniceanu mellett működő légibázison a román katonák mellett amerikai, brit és belga katonák is szolgálatot teljesítenek • Fotó: Presidency.ro

 

A légibázison a román katonák mellett amerikai, brit és belga katonák is szolgálatot teljesítenek. Iohannis elmondta, folytatódnak az erőfeszítések, hogy az Észak-atlanti Szerződés Szervezete (NATO) gyors, határozott és erőteljes választ adjon minden lehetséges kihívásra és fenyegetésre. Emlékeztetett, hogy a legutóbbi brüsszeli csúcstalálkozón hozott döntésnek megfelelően felgyorsítják a NATO átalakítását, hogy tartósan megerősödjön a katonai szövetség elrettentő és védelmi képessége, különösen a keleti szárnyon és a Fekete-tengeren.

Iohannis hozzátette, a NATO azon dolgozik, hogy mielőbb létrehozza a négy új harccsoportot, ezek közül az egyiket Romániában.

Az államfő hangsúlyozta, hogy az Orosz Föderáció által Ukrajna ellen indított „brutális agresszió” alapjaiban megrengette a regionális, európai és euroatlanti biztonságot, és globális viszonylatban is vannak negatív hatásai, több szinten is. Közölte, a NATO és az Európai Unió számos konkrét intézkedést hozott Ukrajna megsegítésére, és Románia is gyorsan és hatékonyan lépett, humanitárius segélycsomagokat küldött Ukrajnának, befogadta és megfelelő ellátásban részesítette a menekülteket, illetve egy humanitárius logisztikai központot is létrehoztak az ország területén.

Nicolae Ciucă, Klaus Iohannis és Alexander De Croo belga miniszterelnök a Mihail Kogălniceanu légi bázison • Fotó: Presidency.ro

 

Beszélt arról is, hogy a nemzetközi biztonsági környezet radikális változásokon ment át, és ennek nyomán a NATO-államoknak megfelelő, „szigorúan védekező jellegű” válaszlépéseket kellett tenniük. Iohannis megköszönte a NATO-szövetségesek romániai jelenlétét, hangsúlyozva, hogy a tagországokból érkezett katonák romániai kollégáikkal együtt védelmezik a társadalmunkat alapvetően meghatározó értékeket, a demokráciát, az emberi jogokat, a jogállamiságot és minden népnek azt a jogát, hogy saját sorsáról döntsön. „Csak együtt tudjuk biztosítani polgáraink biztonságát és jólétét” – fogalmazott az államfő.

Alexander De Croo belga miniszterelnök kijelentette: a NATO védelmi szövetség és az is marad.

Szerinte is „brutális támadás” érte az EU és a NATO alapvető értékeit, a szabadságot, a demokráciát és az emberi jogokat. „Soha nem volt célunk eszkalálni a helyzetet és nem is lesz az, de legyen világos: a NATO-szövetségesek felkészültek arra, hogy megvédjék területeiket. Az egyikünk ellen intézett támadás mindannyiunk elleni támadásnak minősül. Összefogunk, hogy megvédjük értékeinket, területeinket” – fogalmazott a belga kormányfő.

Hozzátette, Európa továbbra is támogatja Ukrajnát, befogadja a háború elől menekülőket, katonai segítséget nyújt az országnak, ugyanakkor a szankciókkal elszigeteli Oroszországot. Rámutatott, Vlagyimir Putyin tévedett, amikor azt hitte, hogy könnyen ellenőrzése alá tudja vonni Ukrajnát, és a NATO-t is alulértékelte. „Mekkorát hibázott! Az a tény, hogy a NATO egy nappal Ukrajna Oroszország általi megtámadása után aktiválta reagáló rrőit – először e haderő megalakítása óta –, jól jelzi, hogy a szövetség egységesebb és elszántabb, mint eddig bármikor” – nyomatékosította Alexander De Croo.

Nicolae Ciucă román miniszterelnök szerint a NATO a legerősebb és legkonkrétabb biztonsági garancia a tagállamok számára. „Olyan nehéz időket élünk, amilyenekről soha nem gondoltuk volna, hogy a 21. században bekövetkeznek. Fel kell készülnünk egy hosszan tartó válságra és arra is, hogy ez a válság közelebb kerül a határainkhoz” – jelentette ki. Hozzátette, a NATO keleti szárnyán hatékony elrettentő és védelmi pozíciót kell kialakítani, és megköszönte De Croo belga kormányfőnek, hogy „hozzájárult a NATO-nak a szakaszos reagálási terv végrehajtásáról szóló döntéséhez”.

2022. április 13., 14:02 • utolsó módosítás: 2022. április 13., 14:18

https://kronikaonline.ro/belfold/iohannis-a-nato-nak-gyors-es-hatarozott-valaszt-kell-adnia-minden-kihivasra-es-fenyegetesre

Ha nem akar lemaradni friss bejegyzéseinkről, csatlakozzon Facebook-közösségünkhöz.

Ha szeretne hozzájárulni szolgáltatásunk fenntartásához, keresse fel tájékoztató oldalunkat.

Szerkesztési elveinkről bővebben itt talál tájékoztatást.

Beszélgetés

Hozzászólás jelenleg nem lehetséges.

Főtámogatók

KEDVENCEINK